Det var full sal og høy energi da over 40 selskaper samlet seg på Marineholmen til høstens første innovasjons- og inspirasjonslunsj, arrangert av NCE Seafood Innovation. Temaet for dagen traff blink: Hvordan påvirker endringer i havet fiskehelsen i havbruk?
En rød tråd fra forskning til tiltak
Gjennom tre innlegg fikk deltakerne en reise som bandt sammen kunnskap, data og praktiske løsninger:
- Forskning: Monica Favnebøe Solberg, PhD ved Havforskningsinstituttet, viste hvordan forskningen gir ny innsikt i havets endringer.
- Data: Rune Smistad, AquaCloud, forklarte hvordan data kan systematiseres og skape grunnlag for bedre beslutninger.
- Handling: Anne Lene Dale, Aqua Kompetanse AS, delte konkrete eksempler på hvordan innsikten kan brukes i praksis for å styrke fiskehelsen.
Lena Bekken arrangør av innovasjon og innspirasjonslunsj, oppsummerte dagen og satte ord på kjernen i diskusjonen: «Endringer i havet er komplekse, og ulike aktører som forskere, biologer og teknologer angriper utfordringene fra helt ulike vinkler.»
Samarbeid som nøkkel
Det var nettopp koblingen av disse ulike perspektivene som gjorde programmet verdifullt. Fra forskning til data, fra innsikt til konkrete tiltak. Lunsjen viste hvordan samarbeid på tvers av fagfelt kan bygge en felles forståelse og bane vei for løsninger som ellers ikke ville vært mulig.
En møteplass som gir energi
Arrangementet ble også en sosial møteplass, med tid til diskusjon rundt bordene, godt hjulpet av sushi levert av Lerøy Seafood. Vestland fylkeskommune bidro med støtte, noe som gjør det mulig å gjennomføre disse samlingene kostnadsfritt for medlemmer.
Med stort engasjement i rommet ble lunsjen en tydelig påminnelse om hvor viktig det er å koble næring, forskning og teknologi. Neste samling er allerede på kalenderen i november og forventningene er høye.







